• Telefon 0.266 245 78 92

KETEM

 Ana Sayfa / Duyurular / KETEM
KETEM

KETEM

KETEM

(BİZ FARKINDAYIZ, HALKLA BİRLİKTE KANSERİ YENECEĞİZ)

Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu çerçevede kanserden korunmak büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte, bölge veya şehirlerimiz arasında kanser görülme sıklığı açısından önemli farklılıklar bulunmamaktadır. Bununla birlikte, ülkemizdeki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obeziteyle ilişkilidir.

Kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda % 90-95 oranında etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, sedanter (monoton) yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenler kanser görülme sıklığını arttırır. Sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

Uygulanan kanser tarama programlarının etkinliğinin artırılması için ulusal standartlar belirlenmiş ve yayınlanmıştır. Bu çerçevede; erken yaşlarda görülmesi nedeniyle meme kanseri tarama yaşı 40’tır. Rahim ağzı (serviks) kanserlerinin erken teşhisi için 30-65 yaşları arasında devam edilen smear (sürüntü) programına HPV testleri de ilave edilmiştir. Ayrıca Kolon (bağırsak) kanserlerine yönelik ülke genelinde 50-70 yaşlar arasındaki vatandaşlarımızın gaitada (dışkı) gizli kan testi ile taranmaları sağlanmaktadır. Bütün bu taramalar sayesinde bu üç kanser türünde de erken teşhis imkânları artacak ve hastalarımızda ciddi yan etkilere neden olan tedavilerin önüne geçilecektir.

Ülkemizde kanserle olan mücadelemiz bütün toplumsal unsurların desteği ile devam edecektir. Kanserle mücadele uzun soluklu bir maratondur ve ekonomik güç, siyasal istikrar ile birlikte halkımızın da aktif katılımını gerektirmektedir.

KANSER TARAMALARI

Meme Kanseri ( Mamografi): Kadın: 40-69 yaş aralığında 2 yılda bir mamografi cihazı kullanılarak tarama yapılmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri ( HPV Testi): Kadın: 30-65 yaş aralığında 5 yılda bir HPV testi kullanılarak rahim ağzından sürüntü alınarak tarama yapılmaktadır.

Kolon Kanseri ( Gaitada Gizli Kan Testi): Kadın + Erkek: 50-70 yaş aralığında 2 yılda bir gaitada gizli kan testi yapılarak tarama yapılmaktadır.

KANSER TARAMALARI İÇİN MÜRACAAT EDİLECEK NOKTALAR…

* MEME KANSERİ: KETEM'ler( Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi): * Balıkesir Devlet Hastanesi, * Atatürk Devlet Hastanesi, * Bandırma Devlet Hastanesi, * Gönen Devlet Hastanesi, * Dursunbey Devlet Hastanesi, * Edremit Devlet Hastanesi, * Bigadiç Devlet Hastanesi, * Ayvalık Devlet Hastanesi.

* RAHİM AĞZI KANSERİ: KETEM'ler( Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi): * Balıkesir Devlet Hastanesi, * Atatürk Devlet Hastanesi, * Bandırma Devlet Hastanesi, * Gönen Devlet Hastanesi, * Dursunbey Devlet Hastanesi, * Edremit Devlet Hastanesi,